Být tak na chvíli cukrářem

Být tak na chvíli cukrářem

Úkol spočíval v pečení a zdobení perníků, které je na naší škole už několikaletou tradicí. Všichni se na to moc těšíme, protože i v třídním kolektivu můžeme přivolat kouzlo tak očekávaných Vánoc. Připravené těsto už odpočívalo v lednici a těšilo se, až se pomocí dětských rukou zahřeje a přetvoří na voňavé perníky.

Zkušenost s válečkem už děti měly při práci s hrnčířskou hlínou, proto každý věděl, co má dělat. Vyválené těsto se rychle měnilo ve vločky, andělíčky, stromečky… Ještě natřít a šup s tím do trouby. Chvilku čekání jsme si zpříjemnili svačinou a vůně, která se linula celou jídelnou, nám hlásila, že perníky už jsou hotové. Dokonalé to ale bude, až budou perníky nazdobené. To byl nejtěžší úkol, protože ho většina dětí dělala poprvé. Každý dostal sáček s bílým sněhem a mohl si vyzkoušet svou zručnost, trpělivost a kreativitu. Děti hlásily: „Paní učitelko, ale malovat pastelkou je o moc jednodušší!“ Měly pravdu. Rozzářené dětské oči jsme viděli, když si děti na konci svou práci oceňovaly a odměnou jim byla ochutnávka vlastnoručně upečených sladkých nejlepších perníků na světě. Proč? No přece, protože byly NAŠE, s láskou pečené.

                                                         Mgr. Šárka Končická, Ing. Renata Špalková