Biologická olympiáda – Jak přežít zimu?

Biologická olympiáda – Jak přežít zimu?

Co dělá ropucha, užovka či medvěd v zimě? Proč brambory účinkem mrazu zesládnou? Jak poznají živočichové, kdy začít s přípravou na zimu? Proč mohou netopýři uhynout, jestliže se během zimního spánku opakovaně probudí? Kteří živočichové si dělají na zimu zásoby?

Tyto a podobné otázky řešili soutěžící biologické olympiády s tématem Jak přežít zimu. Taková ropucha se sama dokáže na zimu zahrabat až metr hluboko. Živočichové vnímají zkracující se den a klesající teplotu, tedy pomalu přicházející zimu. Zásoby na zimu si dělají například veverka, sojka nebo křeček. V letošním roce se školního kola zúčastnilo 10 žáků 6. - 9. ročníku,  nicméně přihlášených jich bylo více. Nemocnost bohužel účast v soutěži některým zájemcům zkomplikovala. Všichni přihlášení žáci prošli testovou částí a taky praktickým poznáváním živočichů a rostlin. V kategorii 6. - 7. ročník dosáhl nejvíce bodů Jan Kubica ze 7.A, ve starší kategorii žáků 8. – 9. ročníku byl nejúspěšnějším řešitelem Tomáš Bartošík z 8.B. Všem soutěžícím děkujeme za účast a vítězům gratulujeme.

Mgr. Hana Majeriková